5 czerwca 2025 r. odbyło się 111. posiedzenie Międzyresortowej Komisji ds. NDS i NDN (w trybie stacjonarnym i zdalnym). Na posiedzeniu dyskutowano propozycje wartości dopuszczalnych stężeń dla ołowiu i jego związków nieorganicznych (frakcja wdychalna) i diizocyjanianów (w przeliczeniu na NCO). Zapoznano się również ze stanowiskiem przedstawicieli Stowarzyszenia Producentów i Importerów Akumulatorów i Baterii w Polsce oraz Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu odnośnie wartości dopuszczalnych dla ołowiu i jego związków nieorganicznych w świetle dyrektywy 2024/869 z dnia 13 marca 2024 r. Zachęcamy do śledzenia prac Komisji.
W 2 numerze czasopisma PODSTAWY I METODY OCENY ŚRODOWISKA PRACY z 2025 r. ukazały się dokumentacje proponowanych wartości dopuszczalnych wielkości narażenia zawodowego dla Azbestu; Butan-1-olu i frakcji wdychalnej Tritlenku diboru a także nowe metody oznaczania frakcji wdychalnej antrachinonu i metylohydrazyny w powietrzu na stanowiskach pracy.
26.06.2025 odbyła się Konferencja "Czy chemikalia stanowią zagrożenie dla zdrowia?", zorganizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu, która była okazją do dyskusji nad możliwościami ograniczenia zagrożeń wynikających ze stosowania chemikaliów w zakładach pracy. Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) podaje alarmujące dane, według których nowotwory zawodowe odpowiadają za aż 53 proc. wszystkich zgonów związanych z pracą w Unii Europejskiej i innych krajach rozwiniętych
Ukazały się nowe normy na oznaczanie 2,2-bis(4-hydroksyfenylo)propanu oraz 1,2-dichlorobenzenu i 1,4-dichlorobenzenu w powietrzu stanowisk pracy.
Zachęcamy do zapoznania sie z konwencją nr 192 „Convention concerning prevention and protection against biological hazards in the working environment”, która zostałą opracowana podczas 113 sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy (MKP) w dniach 2 -13 czerwca 2025r. w Genewie w siedzibie Międzynarodowej Organizacja Pracy (MOP).
Zachęcamy do wzięcia udziału w XXV Jubileuszowej Konferencji – Higiena pracy: osiągnięcia, wyzwania i perspektywy, która odbędzie się w Łodzi w dniach 1–3 października br. Konferencja PTHP poświęcona będzie aktualnym problemom związanym z szeroko rozumianą profilaktyką negatywnych skutków zdrowotnych narażenia na czynniki szkodliwe w środowisku pracy. Informacje i FORMULARZ REJESTRACYJNY są dostępne na stronie PTHP.
Zachęcamy do zapoznania się z anglojęzyczną wersją bazy BIOINFO. Ukazały się w niej nowe informacje z zakresu analizy i ograniczania ryzyka zawodowego.