Kampania społeczna „Bezpiecznie do celu”

 

„Bezpiecznie do celu”

 

kampania społeczna na rzecz bezpieczeństwa

i zdrowia w pracy kierowców zawodowych

 

Współczesna gospodarka opiera się na sprawnym i niezakłóconym przepływie towarów, w którym transport drogowy odgrywa rolę kluczową. Od momentu akcesji Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku branża transportowa przeszła ogromną transformację, zmieniając nasz kraj w europejskiego lidera przewozów z 20-procentowym udziałem we wspólnotowym rynku [1].

Ten efekt gospodarczy, mierzony tysiącami zarejestrowanych firm i milionami ton przewiezionych ładunków, niesie jednak ze sobą ogromną odpowiedzialność za ludzi, którzy codziennie siadają za kierownicą. Dynamika branży, rosnące koszty operacyjne oraz wprowadzane regulacje, stawiają przed przedsiębiorstwami transportowymi i samymi kierowcami wysokie wymagania.

W dobie postępującej konsolidacji rynku i dążenia do realizacji europejskiej „Wizji Zero” kwestia bezpieczeństwa pracy przestaje być jedynie obowiązkiem prawnym, a staje się fundamentem etycznego i efektywnego biznesu. Wyzwania ekonomiczne i logistyczne, przed jakimi dziś stajemy, pokazują, jak istotna jest potrzeba kompleksowego zadbania o zdrowie i życie tych, od których pracy zależy płynność dostaw żywności, leków, surowców, a także codzienny transport milionów ludzi.

Mimo optymistycznych danych za rok 2025, które pokazują spadek liczby wypadków drogowych (20 925 zdarzeń, spadek o 2,8% r/r) oraz ofiar śmiertelnych (1 660 osób, spadek o 12,4% r/r) [2], koszty społeczne tragedii drogowych wciąż sięgają ok. 2% rocznego PKB Unii Europejskiej [3]. Każdy wypadek to nie tylko straty materialne, ale przede wszystkim ludzkie cierpienie.

Zapewnienie kierowcom zawodowym należytych warunków pracy, zapewniających dobrostan psychofizyczny, ale także odpowiednie zaplecze socjalne (szczególnie w przypadku kierowców na dalekich trasach) jest niezbędne dla ochrony ich zdrowia i ograniczania ryzyka powstawania chorób, takich jak np. choroby układu krążenia czy układu mięśniowo-szkieletowego. Poprawa ergonomii i dbałość o dobrostan psychofizyczny tej grupy pracowników nie tylko podnosi jakość ich życia, ale bezpośrednio zwiększa bezpieczeństwo na drogach, redukując zmęczenie i stres, które często przyczyniają się do powstawania wypadków.

W odpowiedzi na ww. wyzwania, w 2026 roku Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB) inicjuje kampanię społeczną pn. „Bezpiecznie do celu” na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia w pracy kierowców.

 

Zapraszamy wszystkich do włączenia się w kampanię!

 

[1] Raport „Transport drogowy w Polsce 2024/2025”, opracowany przez centrum analiz SpotData oraz związek pracodawców Transport i Logistyka Polska, s. 24, https://tlp.org.pl/raport-transport-drogowy-w-polsce-2024-2025/ (dostęp: 05.05.2026).

[2] Podsumowanie działań Policji ruchu drogowego w 2025 roku, https://policja.pl/pol/aktualnosci/271478,Podsumowanie-dzialan-Policji-ruchu-drogowego-w-2025-roku.html, (dostęp: 05.05.2026).

[3] Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów. Sprawozdanie na temat wdrożenia unijnych ram polityki bezpieczeństwa ruchu drogowego w połowie okresu realizacji [za: Podręcznik KE dotyczący zewnętrznych kosztów transportu z 2019 r.), s. 2, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:52026DC0077 (dostęp: 05.05.2026).

 

 

Kampania realizowana jest od maja do grudnia 2026 r.

przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

 


 

 

Partnerzy strategiczni kampanii

 

  • Fundacja Zapobieganie Wypadkom Drogowym
  • Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego
  • Stowarzyszenie Psychologów Transportu w Polsce

 

                        

 

 

Patron honorowy kampanii

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

 


 

 

Patroni medialni kampanii:

  • Miesięcznik Bezpieczeństwo Pracy. Nauka i Praktyka
  • Tygodnik PRAWO DROGOWE@NEWS

 

      

 

                                                

 

 

Kampania jest realizowana w ramach VII etapu programu wieloletniego pn. „Rządowy Program Poprawy Bezpieczeństwa i Warunków Pracy”, finansowanego w zakresie zadań służb państwowych ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – 1. etap zadania pt. „Popularyzacja zagadnień związanych z bezpieczeństwem i zdrowiem w pracy, w tym wyników programu wieloletniego, poprzez organizowanie tematycznych kampanii informacyjnych, konferencji, seminariów, itp.”.

Koordynatorem Programu jest Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

 

Koordynator kampanii:

Karolina Kucper

Ośrodek Promocji i Wdrażania CIOP-PIB

Tel. 22 623 37 34, e-mail: karolina.kucper@ciop.pl

 
0
0
0
0
3
4
0
0
 Aktualności KAMPANII

 

 

Autorem oprawy graficznej kampanii „Bezpiecznie do celu” jest
pani Aleksandra Pawelec.