Laboratoria klasy BSL-1
Pierwszy poziom bezpieczeństwa dotyczy prac laboratoryjnych z zamierzonym lub niezamierzonym użyciem SCB zaliczanych do pierwszej grupy zagrożenia według rozporządzenia [15].
Do tych czynników należą m.in. szczepy środowiskowe, niechorobotwórcze szczepy mikroorganizmów, o których wiadomo, że wywołanie przez nie chorób u ludzi jest mało prawdopodobne.
W laboratorium BSL-1 wymagana jest kontrola dostępu do pomieszczeń laboratoryjnych – tylko dla osób upoważnionych (rys. 3). Podczas pracy stosuje się standardowe procedury mikrobiologiczne. Personel laboratoryjny musi przejść szkolenie w zakresie procedur stosowanych w laboratorium – instruktaż stanowiskowy. Większość prac może być wykonywana na stołach laboratoryjnych. Nie są wymagane komory laminarne, lecz w związku z potrzebą ochrony pracownika można stosować komory laminarne I klasy bezpieczeństwa. Nie ma konieczności używania zabezpieczeń barierowych. Personel powinien stosować podstawowe zasady higieny, np. myć ręce przed wejściem do laboratorium i przed wyjściem z niego. W pomieszczeniach laboratoryjnych nie wolno wykonywać takich czynności, jak: jedzenie, picie, palenie papierosów (w tym e-papierosów) czy przechowywanie artykułów spożywczych. Pipetowanie przez usta jest zabronione – należy zastosować mechaniczne urządzenia do pipetowania. Wszystkie procedury, które mają być przeprowadzone w laboratorium, należy wykonywać, unikając tworzenia rozprysków i aerozoli. Powierzchnię roboczą, np. blat, należy zdezynfekować po pracy i po każdym rozlaniu potencjalnie niebezpiecznego materiału biologicznego [16].
Rys. 3. Poziom bezpieczeństwa biologicznego 1 (BSL-1)
Pracownicy muszą mieć dostęp do umywalek na terenie laboratorium. Do samego laboratorium mogą mieć dostęp wyłącznie osoby uprawnione. Nie jest wymagane wydzielenie oddzielnej strefy w budynku. Zaleca się zastosowanie ekranów lub rolet przyciemniających okna, aby kontrolować nasłonecznienie badanego materiał biologicznego.
W laboratoriach BSL-1 stosuje się odzież roboczą, tj. fartuchy, buty laboratoryjne, oraz ŚOI, tj. rękawice, a gdy sytuacja tego wymaga, również maski chirurgiczne lub półmaski filtrujące klasy FFP1 oraz okulary lub gogle laboratoryjne.
Niezbędne jest stosowanie wszelkich procedur do gromadzenia i utylizacji odpadów medycznych.
Wymagane aparatura i wyposażenie to: umywalka i autoklaw; opcjonalne – komory laminarne I klasy bezpieczeństwa.
______________________
- [15] Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (DzU z 2005 r., nr 81, poz. 716 z późn. zm.).
- [16] Biosafety in Microbiological and Biomedical Laboratories, 5th ed. U.S. Department of Health and Human Services. December 2009. pp. 30-59. Archived (PDF) from the original on 9 April 2016. Retrieved 2 April 2016.