Laboratoria klasy BSL-2
Poziom bezpieczeństwa biologicznego 2 (rys. 5) dotyczy prac laboratoryjnych z zamierzonym lub niezamierzonym użyciem SCB zaliczanych do drugiej grupy zagrożenia według rozporządzenia [15]. Są to mikroorganizmy, które mogą wywoływać choroby u ludzi i być niebezpieczne dla pracowników laboratoriów, a jednocześnie ich rozprzestrzenienie się w populacji ludzkiej jest mało prawdopodobne. Zazwyczaj w przypadku tych mikroorganizmów istnieją skuteczne metody profilaktyki lub leczenia.
Rys. 5. Poziom bezpieczeństwa biologicznego 2 (BSL-2)

Pomieszczenia laboratoryjne BSL-2 należy w sposób wyraźny i widoczny oznakować poprzez umieszczenie na drzwiach znaku ostrzegającego przez zagrożeniem biologicznym (rys. 4).
Podczas pracy w laboratoriach BSL-2 stosuje się wszystkie środki ostrożności przewidziane dla poziomu BSL-1, uzupełnione dodatkowymi zabezpieczeniami. Sprzęt laboratoryjny podlega regularnej dekontaminacji. Konieczne jest również zapewnienie stanowiska do przemywania oczu. Materiał biologiczny należy przechowywać w wyraźnie oznakowanym, bezpiecznym miejscu.
W laboratoriach BSL-2 stosuje się odzież ochronną, tj. fartuchy, i buty laboratoryjne oraz następujące ŚOI: rękawice odporne na działanie czynników biologicznych, a kiedy sytuacja tego wymaga (np. w przypadku czynności, które mogą generować aerozol lub rozpryski) – sprzęt ochrony układu oddechowego (półmaski filtrujące klasy FFP1/FFP2) oraz okulary lub gogle laboratoryjne.
Wymagane aparatura i wyposażenie to: umywalka, komora laminarna II klasy bezpieczeństwa biologicznego, autoklaw. Niezbędne jest stosowanie wszelkich procedur do gromadzenia i utylizacji odpadów medycznych. Pomieszczenia BSL-2 powinny być wyposażone w samozamykające się drzwi.
__________________________
- [15] Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (DzU z 2005 r., nr 81, poz. 716 z późn. zm.).